به وبلاگ پايگاه خبري آنلاين خوش آمديد

شناسایی ۵ مورد ابتلا به کرونای آفریقایی در هرمزگان

دکتر فاطمه نوروزیان روز چهارشنبه با اعلام این خبر به رسانه ها اظهار داشت: هر پنج مورد مبتلای قطعی به این ویروس از شهرستان پارسیان در منطقه غرب هرمزگان هستند.

وی با ابراز نگرانی از شیوع بیشتر این ویروس در دیگر مناطق هرمزگان، افزود: متاسفانه یکی از ۳۵ مورد مشکوک به شهرستان بندرعباس و یکی دیگر به شهرستان بندرلنگه تردد داشته است که این موضوع بسیار جای نگرانی دارد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بیان داشت : در حال شناسایی افرادی هستیم که با این افراد مشکوک و مبتلا در تماس بوده اند ، اما خوشبختانه تاکنون آزمایش کرونای دیگر شهرستان های استان در خصوص ابتلا به ویروس جهش یافته آفریقایی منفی بوده است.

نوروزیان در خصوص آخرین وضعیت کرونا در هرمزگان، گفت: هم اکنون شهرستان های بندرعباس، خمیر، بستک، قشم، میناب و جاسک در وضعیت قرمز، شهرستان‌های پارسیان، بندرلنگه و کیش در وضعیت نارنجی و مابقی شهرستان‌ها در وضعیت زرد قرار دارند.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: تا شبانه روز گذشته تعداد ۴۷۷ فرد مبتلا به کرونا در بیمارستان های هرمزگان بستری بودند که حال ۱۳ نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی افزود: تاکنون یک هزار و ۱۶۳ فرد مبتلا به کرونا در هرمزگان جان خود را از دست دادند.

به گفته محققان ، گونه کرونای آفریقایی با دفع آنتی‌بادی‌ها از بدن افرادی که پیش از این به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند، می‌تواند آنها را چندین بار آلوده کند.

گروهی از محققان آفریقای جنوبی در مقاله‌ای که بهمن ماه پارسال توسط موسسه ملی بیماری‌های واگیر این کشور منتشر شد، مطالعه خود را که بر روی نمونه های خونی گروه کوچکی از بهبودیافتگان کووید-۱۹ انجام شده بود، توصیف کردند.

براساس این گزارش، بدن انسان زمانی که از بیماری بهبود می یابد، پروتئینی تولید می کند که به عنوان آنتی بادی شناخته می شود و در آینده از خود در برابر باکتری یا ویروس عامل بیماریزا محافظت می کند.

میکروارگانیسم‌های مولد بیماری به عنوان پاتوژن شناخته می شوند. این بدان معناست که افرادی که به کووید-۱۹ مبتلا بودند، باید از نظر تئوری آنتی بادی هایی داشته باشند که عامل بیماری زا را تشخیص داده و در صورت عفونت مجدد آن را خنثی کنند.

محققان آفریقای جنوبی در این مطالعه متوجه شدند که نیمی از نمونه های خون بیمارانی را که مورد آزمایش قرار داده بودند، آنتی بادی لازم را برای محافظت از خود در برابر جهش جدید ویروس کرونا به نام ۵۰۱Y.V۲ که ماه گذشته در این کشور شناسایی شد، ندارند.

آنها خاطرنشان کردند که این موضوع نه تنها می تواند در توانایی انسانی در ایجاد ایمنی طبیعی تداخل ایجاد کند، بلکه می تواند اثر واکسن های فایزر و مدرنا را نیز مختل کند.

1

خرید مواد اولیه دارویی

در حوزه صنعت بسته بندی دارویی نیز به ۱۰۰درصد خودکفایی رسیده ایم و همه پوکه های کپسول, آمپول, کارتن و ورق دارو برای صنعت داروسازی کشور در داخل تولید می شود و حتی صادرات هم داریم. سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی در حالی به بانک مرکزی در خصوص این مسئله هشدار دادهاست که در حال حاضر ورود ارز به ایران با توجه به تحریمهای شدید اقتصادی به یک مشکل بزرگ تبدیل شده است. موادی نظیر ساپونین ها که به صورت محلول در آب هستند و ایجاد کف می کنند، تانن ها که پوست را نفوذناپذیر می کنند، موسیلاژها که با جذب آب متورم می شوند، مواد تلخ که سبب تحریک غدد گوارشی می شوند، فلاونوئیدها که اثر رطوبت بخشی دارند، گلوکینین ها که به انسولین گیاهی مشهورند و چندین ماده موثره دیگر. حتی اگر به طور تصادفی یکی از محصولات آنها در یک فرآیند بیولوژیک مورد نیاز باشد، بعید به نظر می رسد که استانداردهای کیفیت سختگیرانه تری را برای تولید دارو داشته باشد. شانه ساز ادامه داد: اگر چه گفته میشود که در تحریمها دارو و غذا استثناء است، اما بنده به عنوان کسی که در تامین دارو نقشی را به عهده دارد، میگویم که این حرف یک دروغ بزرگ است و اتفاقا برنامهریزی شده که تامین دارو و تجهیزات پزشکی مردم ایران به عنوان اولویت دشمن، دچار مشکل شود، اما توانمندی شما این نقشه شوم آنها را نقش بر آب کرد. 

یکی از دلایل مخالفت ما به اختصاص ارز 4200 تومانی به دارو همین موضوع قاچاق است زیرا با اختصاص ارز 4200 تومانی قیمت تمام شده کالا در داخل پایین می آید و همین موضوع شرایط قاچاق دارو به خارج از کشور را فراهم میکنم. تخصیص و تامین ارز 4200 تومانی فرآیند بسیار طولانی دارد و تخصیص و تامین آن بستگی به درآمدهای نفتی کشور دارد، لذا با توجه به مشکلات ناشی از تحریم ها و مشکلاتی که برای فروش نفت بوجود آمده تامین این درآمد ارزی برای بانک مرکزی به آسانی صورت نمی گیرد، اما از آنجا که ارز نیمایی از محل صادرات غیرنفتی حاصل می شود، بنابراین تهیه آن برای تولیدکنندگان و واردکنندگان آسان تر و دسترس تر است. در سال ۵۷ تولید مواد اولیه دارویی در ایران نزدیک به صفر بود و امروز ۶۹.۵ درصد مواد اولیه دارو در داخل تولید می شود و تا پایان این دولت یعنی تا سال ۱۴۰۰ به ۸۰ درصد نیاز صنعت داروی کشور می رسد. مواد اولیه صنایع دارویی، API ها و اداره غذا و داروی تحقیق، توسعه و تولید داروها توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده اداره می شود تا اطمینان حاصل شود که بهترین روش ها برای تولید داروها اتخاذ می شود.

API ها داروهای فله ای هستند که از نظر داروئی فعال بوده و اثر دارویی مطلوبی ایجاد می کنند، در حالی که مواد کمک کننده مواد غیر فعال دارویی هستند که بطور کلی به عنوان حامل API در دارو استفاده می شوند. گلیکوزیدها : گروه بزرگی از مواده موثره گیاهان دارویی به گلیکوزیدها تعلق دارد. الزامات سختگیرانه محصولات دارویی نه تنها به خلوص آنها بلکه به پارامترهای فنی خاص ناشی از فرآیند تولید خاص آنها مربوط می شود. برخی میگویند یکی از مشکلات ما در حوزه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی بحث نقل و انتقال پول است، اما قضایا فراتر از این موضوع است؛ به طوری که مشخصاً و عمداً شرکتهای داروسازی که سالها با ایران کار میکنند و در دوره قبلی تحریمها نیز کارشان را با ایران ادامه میدادند، تحت فشار قرار میگیرند و به زبان میآورند که ما تحت فشار هستیم. شرکتهای داروسازی ایرانی برای انتقال پول مواد اولیه دارو به هند و چین دچار مشکل شده اند، به طوری که برخی از شرکتهای داروسازی پول خرید دارو را که مقادیر قابل توجهی است، را برای خرید دارو به بانکهای کارگزارشان پرداخت کردهاند، اما مشکل انتقال پول وجود دارد و پول دارو به حساب فروشندههای مواد اولیه در هند و چین منتقل نشده است. 

امیدواریم بتوانیم این مصوبات و بندها را اجرایی کرده و در کنار آن یک حلقه مفقوده و نقیصهای که ارائه خدمات داروسازان است و شاید به دلیل مشکلات اقتصادی و شرایط سخت داروخانهها باعث شده این بخش خدمات داروسازی کمتر مورد توجه داروسازان قرار گیرد، برطرف شود. تحلیلگران صنعت پیش بینی کرده اند بازار جهانی داروهای دارویی با رشد CAGR 6.53٪ تا سال 2021 رشد کرده و به 7،7 میلیارد دلار در سال 2022 برسد. نظر به اینکه ترخیص مواد اولیه دارویی نیاز به تخصص، اشراف بر قوانین و سرعت عمل انجام کار گمرکی دارد، تیم عملیاتی گروه بازرگانی پرشین تجارت دوان درکلیه گمرکات کشور آماده ارایه خدمات موضوعه می باشد. با پر کردن اطلاعات مربوطه، کارشناسان ما در اولین فرصت خدمت شما فعالان کسب و کار تماس خواهند گرفت. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فروشندگان که می توانند فرآیند توسعه دارویی را پشتیبانی کنند، لطفا از جستجوگر امتحان زیر استفاده کنید یا فروشنده ها و محصولات موجود را که ارائه دهنده فن آوری تحویل داروسازی یا امکانات دارویی هستند را مرور کنید.

منبع:

خرید مواد اولیه دارویی

1
X